A crate of mass m = 28 kg rides on the bed of a truck attached by a cord to the
ID: 1551903 • Letter: A
Question
A crate of mass m = 28 kg rides on the bed of a truck attached by a cord to the back of the cab as in the figure below. The cord can withstand a maximum tension of 47 N before breaking. Neglecting friction between the crate and truck bed, find the maximum acceleration the truck can have before the cord breaks. (Enter the magnitude of the maximum acceleration in the forward direction.) m/s^2 A block of mass m = 5.4 kg is pulled up a theta = 24 degree incline as in the figure below with a force of magnitude F = 33 N. Find the acceleration of the block if the incline is frictionless. (Give the magnitude of the acceleration.) m/s^2 Find the acceleration of the block if the coefficient of kinetic friction between the block and incline is 0.12. (Give the magnitude of the acceleration.) m/s^2Explanation / Answer
7. max Acceleration =force /mass= 47/28 =1.67 m/s^2 answer
8. a = Fnet/m = F/m - g*(sin + µcos)
since surface is frictionless µ = 0; a = 1.8 m/s² answer
b) using same formula, but µ = 0.12
acc a= F/m - g*(sin + µcos)
a = 0.75 m/s² answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.