You\'re working on a new high-speed rail system. It uses 6000-horsepower electri
ID: 1550569 • Letter: Y
Question
You're working on a new high-speed rail system. It uses 6000-horsepower electric locomotives, getting power from a single overhead wire with resistance 15 { m mOmega}/{ m km}, at 27 { m kV} potential relative to the track. Current returns through the track, whose resistance is negligible. Energy-efficiency standards call for no more than 3% power loss in the wire.
Part A
How far from the power plant can the train go and still meet this standard?
Express your answer using two significant figures.
x = kmExplanation / Answer
Given that,
Power P = 6000 HP = 4.47*10^6 W
resistance per unit length R / d = 15*10^(-6) ohm
V = 27*10^3 V
current i = P / V = 4.47*10^6 / 27*10^3
i = 165.55 A
Ploss = i^2*R = i^2*(R / d)*d
0.03*4.47*10^6 = (165.55)^2*15*10^(-6)*d
d = 326.2 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.