A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 1550468 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1). A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.85 m Ohm (milliohms) resistance and a mass of 4.4 g. Ignore the resistance of the rails. The power supply A is switched on. What is the current flowing through the copper wire? Express your answer using four significant figures along with the appropriate units. What is direction of the force on the wire? down right left upExplanation / Answer
voltage v = 1.2 V
resistance r = 0.85 m ohms = 0.00085 ohms
mass m = 4.4 g
a) current i = V / R = 1.2 /0.00085 = 1411. 76 amp = 1412 amp
b) from F = IL X B
dircetion of force is to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.