Use the information given in the figure for the series RCL circuit to determine
ID: 1549861 • Letter: U
Question
Use the information given in the figure for the series RCL circuit to determine its total impedance Z. (L = 0.035 H, R = 150 Ohm, C = 1.75 mu F, f = 60 H_x) A) 300 Ohm B) 500 Ohm C) 1500 Ohm D) 1700 Ohm E) 1900 Ohm When a resistor is connected by itself to an ac generator, the average power delivered to it is P_ave Gen = 1.000 W (1 W). When a capacitor is added in series with the resistor, the power delivered is _ave.C = 0.500 W90.5W. When an inductor is added in series with the resistor only, (without the capacitor), the power delivered is P_ave.L = 0.250 W. Find the power delivered when all the three elements, the capacitor, inductor and the resistor are connected, in series, to the same generator.Explanation / Answer
when capacitor is connected in series with Resistor
P2 = Erms*Irms*R/sqrt(R^2+Xc^2)
P2 = P1*R/sqrt(R^2+Xc^2)
0.5 = 1*R/(sqrt(R^2+Xc)
4*R^2 = R^2 + Xc^2
Xc^2 = 3*R^2
Xc = R*sqrt3
when Inductor is connected in series with Resistor
P3 = Erms*Irms*R/sqrt(R^2+XL^2)
0.25 = 1*R/sqrt(R^2+XL^2)
sqrt(R^2+XL^2) = 4R
R^2 + XL^2 = 16R^2
XL^2 = 15*R^2
XL = R*sqrt15
for RLC circuit
P = Erms*Irms*R/sqrt(R^2+(XL-Xc)^2)
P = 1*R/sqrt(R^2 + (R^2*(sqrt15-sqrt3)^2))
P = 1/sqrt(1+((sqrt15-sqrt3)^2)
P = 0.423 W <<<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.