Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A loops of wire with a radius of 0.2 m replaced the loop, but inside the solenoi

ID: 1549783 • Letter: A

Question

A loops of wire with a radius of 0.2 m replaced the loop, but inside the solenoid. Calculate the number of turns of this loop if we all the parameters stay the same as before .

Suppose that the resistant of the wire is 2 ohms . How much current induces in this loop?

The very long cylindrical solenoid of Figure P29.27 a ra- has dius of 0.50 m and 1000 windings per meter along its length. A circular conducting loop of radius 1.0 m encircles the so- lenoid, with the long central axis of the solenoid passing through the center of the loop, and with the area vector of the loop parallel to the solenoid axis. The solenoid initially car- ries a steady current I, but the current is then reduced to zero during a 0.100-s time interval. If the average emf induced in the loop during that interval is 0.10 V what was the initial current magnitude? Figure P29.27 1.0 m 0,50 m

Explanation / Answer

magnetic field B = uo*n*I

magetic flux = B*A = uo*n*I*A

A = pi*r^2

r = 0.5 m

induced emf = e =rate of change in flux

e = (d/dt)*(B*A) = uo*n*pi*r^2*(dI/dt)

dI = I2 - I1

I 2= 0

dI = I

dt = 0.1

given e = 0.1

0.1 = 4*pi*10^-7*1000*pi*0.5^2*I/0.1

I = 10.13 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote