A. A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.6 m. The c
ID: 1549733 • Letter: A
Question
A. A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.6 m. The child has a mass of 56.0kg, and the carousel turns with an angular velocity of 2.3 rad/s. What is the child's centripetal acceleration?
B. What is the horizontal force required between her feet and the floor of the carousel to keep her in the circular path?
C. What minimum coefficient of static friction is required? (This will tell you whether she is likely to be able to stay on the merry-go-round.)
PLEASE ANSWER ALL parts! Thanks!
Explanation / Answer
given that r = 2.6 m
m = 56 kg
w = 2.3 rad/s
a) a = v^2/r = r^2w^2/r = rw^2
a = 13.75 m/s^2
b) f = ma = 770.2 N
c) f = mue*mg
a = mue*g
mue = a/g = 1.4
this is large value so she is not stay on it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.