A high-voltage power line carries a current of 114 A at a location where the Ear
ID: 1549454 • Letter: A
Question
A high-voltage power line carries a current of 114 A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.59 G and points to the north, 70 ? below the horizontal.
Part A Find the direction of the magnetic force exerted on a 310 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
a) force points toward south, 20 ? below the horizontal
b) force points toward north, 70 ? above the horizontal
c) force points toward south, 20 ? above the horizontal
d) force points toward north, 20 ? above the horizontal
Part B Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 310 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east.
Express your answer using two significant figures. F = N
Part C Find the direction of the magnetic force exerted on a 310 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.
a) force points toward the north
b) force points toward the south
c) force points toward the west
d) force points toward the east
Part D Find the magnitude of the magnetic force exerted on a 310 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south.
Express your answer using two significant figures. F = N
Explanation / Answer
Given,
current i = 114 A
Earth magnetic field is B = 0.59 G
= 0.59 *10^-4 T ( 1 gauss = 10^-4 T )
length of the wire is L = 310 m horizontally towards south
a ) force point south , 20 degrees below horizontal
b ) magnetic force F = i L B sin?
= 114 A * 310 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 70 )= 0.713 N
c ) force point towards the east
d ) magnetic force F = i L B sin?
= 114 A * 310 m * 0.59 * 10^-4 T ( sin 90 - 70)= 0.713 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.