A transformer is to be used to provide power for a computer drive. The number of
ID: 1549253 • Letter: A
Question
A transformer is to be used to provide power for a computer drive. The number of turns in the primary is 1000, and it delivers a secondary current of 600 milliamperes (mA) at a secondary voltage of 8.0 V for the drive. A voltage of 400 volts is applied across the primary.
Part A
What kind of transformer is this?
A . AC
B . Load
C. Regulated
D. Step-up
E. Step-down
Part B
Determine the number of turns in the secondary of the transformer
Part C
Determine the primary current in millamps of the transformer
Part D
A transformer is said to be ideal if the power developed across the primary equals the power developed across the secondary. Assuming the transformer used in Question 4 is ideal, find the power (P=IV) in watts developed across either the primary or secondary.
Explanation / Answer
A)Vp/Vs = 400/8 = 50
Since Vp/Vs = 50 > 1
Its a step down transformer.
B)Np/Ns = Vp/Vs
Ns = Np (Vs/Vp)
Ns = 1000 (8/400) = 20
Hence, Ns = 20
C)Ns/Np = Ip/Is
Ip = Is (Ns/Np)
Ip = 600 mA (20/1000) = 12 mA
Hence, Ip = 12 mA
D)P = VI
Lets calculate P for primary,
P = 400 x 12 x 10^-3 = 4.8 W
Hence, P = 4.8 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.