You shape a flexible wire into a loop of initial radius r i = 40 mm . You then p
ID: 1548875 • Letter: Y
Question
You shape a flexible wire into a loop of initial radius ri = 40 mm . You then place the loop in a uniform magnetic field and pull the two ends of the wire in opposite directions at v = 6.0 mm/s so that the loop starts closing up (Figure 1) .
If the field magnitude is B = 0.80 T , what is the emf between the ends of the wire 2.0 s after you begin pulling?
Will be positive value if the emf causes clockwise induced current and negative value if the emf causes counterclockwise induced current.
B into the figureExplanation / Answer
given
B = 0.80 T
r1 = 40mm = 0.04 m
v = 6mm/s
t = 2 s
emf = 2*B*v * (pi*r1 - v*t) / pi
emf = 2*0.80*6*10-3 *(3.14*0.040 - 6*10-3 * 2) / 3.14
emf = 3.05*10-3 *0.1136
emf = 3.46*10-4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.