A mysterious object is accelerated in a straight line across the table by a myst
ID: 1548630 • Letter: A
Question
A mysterious object is accelerated in a straight line across the table by a mysterious force. The force is not constant, but varies depending on the position of the object. The graph and equations below give the magnitude of the force F on the object as a function of the position x of the object. Find the work W_o done by the force on the object as it travels from x = 3.00 mm to x = 8.00 mm. F (x) = {20 N/2 mm x + 60 N, 0 mm lessthanorequalto x lessthanorequalto 2 mm 110 N - 60 N/4 mm x, 2 mm lessthanorequalto x lessthanorequalto 6 mm 40 N/4 mm x - 40 N, 6 mm lessthanorequalto x lessthanorequalto 10 mmExplanation / Answer
as we know that
dw = F. dx
so the work done from x = 3 mm = 0.003 m to x = 8 mm = 0.008 m
W = integration [ ( 110 - 60x / 4 ) x 4 ]63 + integration [ ( 40x / 4 - 40 ) x 4 ]86
= integration [ 440 - 60x ]63 + integration [ 40x - 160 ]86
= [ 440x - 30x2 ]63 + [ 20x2 - 160x ]86
= ( 1080 -810 ) + ( 560 - 320 )
= 510 J Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.