You attach one end of a spring with a force constant k = 833 N/m to a wall and t
ID: 1547294 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant
k = 833 N/m
to a wall and the other end to a mass
m = 1.42 kg
and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position
xi = 6.76 cm
from equilibrium and release it.
(a) Determine the potential energy stored in the spring before the block is released.
J
(b) Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
m/s
(c) Determine the speed of the block when it is at a position
xi/4. m/s
er = x r/x = x 0=x tuExplanation / Answer
part a )
U = kx^2/2
x =xi = 6.76 cm = 6.76 x 10^-2 m
U = 1.9 J
part b )
using energy conservation
total energy = KE + PE
kA^2/2 = mv^2/2 + kx^2/2
A = 6.76 cm
at x = 0 total potential energy convert into kinetic energy
1.9 = mv^2/2
v = 1.64 m/s
part c )
x = xi/4 = 6.76/4 = 1.69 cm
1.9 = mv^2/2 + 1/2 * 833 * (1.69 x 10^-2)^2
v = 1.58 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.