The figure to the right shows the trajectory of an electron (m = 9.11 times 10^-
ID: 1546793 • Letter: T
Question
The figure to the right shows the trajectory of an electron (m = 9.11 times 10^-11 kg q = -1.602 times 10^-19 C) in a magnetic field. Suppose the field is of the strength of the magnetic field. Suppose the field is of the strength of the magnetic field in the ATLAS detector at the Large Hadron Collider B = 4T. If the electron travels at a speed of J times 10^7. Compute the radius and the direction of the orbit. 4.3 times 10^-5 m. counter-clockwise 4.3 times 10^-5, clockwise 6.5 times 10^-2 counter-clockwise 6.8 times 10^-2 m, clockwise 1.3 times 10^-3 m counter-clockwise 1.3 times 10^3 m clockwise 2.3 times 10^4 m counter-clockwise 2.3 times 10^4 clockwise Compute the magnitude of the magnetic field in the interior of a that has 50 turns per meter and carries a current of 2A. Approximate the solution as infinite. B = 5 times 10^-5 T B = 2 times 10^-3 T B = 1 times 10^-4 T B = 3 times 10^-4 T B = 1 times 10^-6 T Toby A segment of a circular loop of wire lies in the y - z plane. It occupies the 1/4 plane with y > 0 and z > 0, so the loop forms one quarter of a circle. The wire carries a current I. Computer the magnetic field at the origin.Explanation / Answer
9.8
centripetal force is balanced by magnetic force
mV2/r =qVB
=>r=mV/qB=(9.11*10-31)(3*107)/(1.602*10-19)*4
r=4.3*10-5 m ,clockwise
9.9
magnetic field of a solenoid is given by
B=uonI
B=(4pi*10-7)*50*2=1.2566*10-4 T
B=1*10-4 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.