A 20.00 kg lead sphere is hanging from a hook by a thin wire 3.00 m long, and is
ID: 1545901 • Letter: A
Question
A 20.00 kg lead sphere is hanging from a hook by a thin wire 3.00 m long, and is free to swing in a complete circle. Suddenly it is struck horizontally by a 5.50 kgsteel dart that embeds itself in the lead sphere.
Part A
What must be the minimum initial speed of the dart so that the combination makes a complete circular loop after the collision?
A 20.00 kg lead sphere is hanging from a hook by a thin wire 3.00 m long, and is free to swing in a complete circle. Suddenly it is struck horizontally by a 5.50 kgsteel dart that embeds itself in the lead sphere.
Part A
What must be the minimum initial speed of the dart so that the combination makes a complete circular loop after the collision?
V = m/sExplanation / Answer
By using the conservation of energy method
let Mo = 5.5 kg and m = Mo + M and M = 20kg
Initial kinetic energy = potential energy at top of circle
Potential Energy = KE
mgh = 0.5 mv^2
(20+5.5)*9.8*(2*3) = 0.5*(20 + 5.5)V^2
1499.4 = 12.75V^2
V^2 = 117.6
V= 10.84 m/s
Now using the conservation of momentum
Mo*v = (20+5.5) * V
5.5*v = 25.5*10.84
v = 50.278 m/s
Therefore minimum initial speed = 50.278m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.