You are standing on a large sheet of frictionless ice and are holding a large ro
ID: 1545840 • Letter: Y
Question
You are standing on a large sheet of frictionless ice and are holding a large rock. In order to get off the ice, you throw the rock so it has velocity relative to the earth of 13.0 m/s at an angle of 36.0 above the horizontal.
Part A
If your mass is 71.0 kg and the rock's mass is 14.6 kg , what is your speed after you throw the rock?
SubmitMy AnswersGive Up
You are standing on a large sheet of frictionless ice and are holding a large rock. In order to get off the ice, you throw the rock so it has velocity relative to the earth of 13.0 m/s at an angle of 36.0 above the horizontal.
Part A
If your mass is 71.0 kg and the rock's mass is 14.6 kg , what is your speed after you throw the rock?
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
rock x component of velocity
urx = 13 cos36 = 10.52 m/s
rock momentum = 14.6*10.52 = 153.55 kg m/s
from conservation of momentum
v = 153.55/71 = 2.16 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.