Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Secure l Spring 2017 PHYS191 20188 L02. HW-CH2 Item 7 Item 7 At launch the space

ID: 1545700 • Letter: S

Question

Secure l Spring 2017 PHYS191 20188 L02. HW-CH2 Item 7 Item 7 At launch the space shuttle weighs 4.5 million pounds. When it is launched from rest, it takes 8.00 s to reach 163 km/h, and at the end of the first 1.00 min its speed is 1630 km/h previous 7 of 10 What is the average acceleration (in m/s of the shuttle during the first 8 00 s? aa 7.84 m/s Submit My Answers Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining Part B What is the average acceleration (in m/s of the shuttle between 8 00 s and the end of the fast 1.00 min? m/s2 Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

Part- A

Acceleration, a = [ Final velocity - initial vleocity ] / [final time - initial time]

Acceleration, a = [v2 - v1] / [t2 - t1]

                   a = [ 163 - 0 ] / [8 - 0]

                   a = 20.375 km/hr - s

                     = 20.375 / 3600 km/s^2

= (20.375 / 3600) *1000 m/s^2

a = 5.66 m/s^2

Part- B

Acceleration, a = [ Final velocity - initial vleocity ] / [final time - initial time]

Acceleration, a = [v2 - v1] / [t2 - t1]

                   a = [ 1630 - 163 ] / [60 - 8]

                   a = 28.21 km/hr - s

                     = 28.21 / 3600 km/s^2

= (20.375 / 3600) *1000 m/s^2

a = 7.84 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote