An electron, moving toward the west with a speed of y = 125 times 10^4 m/s, ente
ID: 1545560 • Letter: A
Question
An electron, moving toward the west with a speed of y = 125 times 10^4 m/s, enters a uniform magnetic field of B = 2.4 T. Because of this field the electron curves upward. The radius of curvature for the circular path of the electron is a. 2.96 times 10^- 8 m b. 0.55 times 10^-8 m c. 1.2 times 10^-8 m d. 5.6 times 10^-8 m e. The electron does not take a circular path The figure shows two long wires carrying equal currents I_1 and I_2 flowing in opposite directions. a. Which of the arrows labeled A through D correctly represents the direction of the magnetic field due to the wires at a point located at an equal distance d from each wire? b. If a third wire carrying a current into the page is brought to that point, what will be the direction of the force on that wire?Explanation / Answer
1) v = 1.25*10^4 m/s, B = 2.4 T
mass of electron m = 9.1*10^-31 kg
charge of electron q = 1.6*10^-19 C
centripetal force = magnetic force
mv^2/r = qvB
r= mv/qB
r = 9.1*10^-31*1.25*10^4/(1.6*10^-19*2.4)
r = 2.96*10^-8 m
correct option is(a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.