Light of wavelength 625 nm illuminates a single slit of width 0.55 mm. The patte
ID: 1545142 • Letter: L
Question
Light of wavelength 625 nm illuminates a single slit of width 0.55 mm. The pattern appears on a screen 1.2 m away. (a) At what distance y from the center of the screen is the location of the first minimum in the diffraction pattern? (b) What is the width of the central maximum? Monochromatic light from a helium-neon laser (wavelength 640 nm) is incident normally on a diffraction grating containing 8000 lines/cm. (a) Find the angle at which the first-order maximum can be observed. (b) Calculate the angle at which the second-order maximum can be observed.Explanation / Answer
here,
12)
wavelength , lamda = 6.25 * 10^-7 m
slit width , d = 5.5 * 10^-4 m
D = 1.2 m
a)
the distance of the location of first minimum , y = lamda * D/d
y = 6.25 * 10^-7 * 1.2 /( 5.5 * 10^-4)
y = 1.36 * 10^-3 m
b)
the width of central maximum , y' = 2 * y
y' = 2.73 * 10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.