Question 6 please Thank youu! A capacitor with C = 0.29 mu F is initially to a p
ID: 1544816 • Letter: Q
Question
Question 6 please
Thank youu!
Explanation / Answer
6) C1 = 4.3 uF
C2 = 16.4 uF
V1 = 18.6 V
V2 = 4.8 V
Q1 ( initial charge on C1) = C1*V1 = 4.3*10-6*18.6 = 7.9*10-5 C
Q2 = C2*V2 = 16.4*10-6*4.8 = 7.87*10-5C
a) Let the final potential across both capacitors will be V'.
now Q1' = C1*V'
Q2' = C2*V'
from conservation of charges :
Q1+Q2 = Q1' + Q2'
7.9*10-5 C + 7.87*10-5C = C1*V' + C2*V' = (C1+C2)*V'
1.57*10-4 = ( 4.3 + 16.4)*10-6 *V'
V' ( potential difference when capacitors are connected in parallel) = 7.58 V
-----------------------------------
b) Q1' = C1*V = 4.3*10-6*7.58 = 3.25*10-5 C
But initially Q1 = 7.9*10-5 C
so charge flows will be = Q1 - Q1' = 4.65*10-5 C
-----------------------------------------------------
c) initial energy ,E1 = ( 1/2)*C1*V12 + (1/2)*C2*V22 = 9.32*10-4 J
final energy ,E1' = (1/2)*( C1+C2)*V'2 = 5.94*10-4J
energy reduced = E1 - E1' = 3.38*10-4J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.