Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 1544721 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression D = 4.00t^3 - 1.00t^2 + 0.800, where 3 is in tussles, t is in seconds, and R = 2.45 cm. When t = 2.00 s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P_1, which is at a distance r_1 = 4.90 cm from the center of the circular Held region. IN When t = 2.00 s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point P_1 which is at a distance = 4.90 cm from the center of the circular Held region. Tangent to the electric field line passing through point P_1 and clockwise. Tangent to the electric field line passing through point P-1 and counterclockwise. The magnitude is zero. At what instant is this force equal to zero? (Consider the time after t = 0 s.)Explanation / Answer
Point p1is outside the region of mavnetic field.
So there will be no net magnetic force acting on ghe electron at p1.
Therefore magnetude of force is zero and has no direction.
At any time force is zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.