Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A kettle containing 6 kg of water has its point. How much energy, in joules, is

ID: 1544446 • Letter: A

Question

A kettle containing 6 kg of water has its point. How much energy, in joules, is required to boil the kettle dry? How much heat would it take to melt a 3 kg block of Ice? How much heat is required to convert 200 g of ice at -3 degree C to water at 3 degree C? What is the change in length of a metal rod with an original length of 3 m, a coefficient of thermal expansion of 0.00002/ degree C, and a temperature change of 25 degree C? What is the definition of heat capacity? It is the maximum amount of heat an object can hold.

Explanation / Answer

19)

Energy required to raise ice from -3 to 0 degrees Celsius:
q = mct
q = (200 g) * (2.03 J/g*C) * (3 C)
q = 1218 * (1 kJ / 1000 J) = 1.218 kJ.

Energy required to completely melt the ice:
Heat of fusion for water: 333.55 kJ / kg.
q = Hf * m
q = 333.55 kJ / kg * [(200 g / 1) * (1 kg / 1000 g)]
q = 66.71 kJ.

Energy required to raise water from 0 to 3 Celsius:
q = mct
q = (200 g) * (4.184 J/g*C) * (3 C)
q = (2510.4 J / 1) * (1 kJ / 1000 J) = 2.5104 kJ

Total Energy Required = 70.4384 kJ = 16835.18 Cal

20)

Delta_L = L*c*delta_T

Delta_L = 3.00 meters x 0.00002 x (25)

Delta_L = 0.0015 m

Delta_L = 1.5 mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote