Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10-ohm resistor has a constant current. If 1200 C of charge flow through it in

ID: 1544190 • Letter: A

Question

A 10-ohm resistor has a constant current. If 1200 C of charge flow through it in 4 minutes what is the value of the current? 3.0 A 5.0 A 20 A 120 A 300 A This figure shows a junction. What is true of the currents? i_1 = i_0 + i_2 i_2 = i_0 + i_1 i_0 = i_1 - i_2 i_1 = i_0 - i_2 i_0 = i_2 - i_1 How is the direction of current flow defined in a conductor? It is in the direction of the force on a charged particle. It is in the direction that the atoms mote. It is in the direction that positively-charged particles would move. It is in the direction that negatively-charged particles would move. It is up to the person doing a given problem to decide the direction. In the diagram R_1 > R_2 > R_3. Rank the three resistors according to the current in them, least to greatest. 1, 2, 3 3, 2, 1 1, 3, 2 3, 1, 2 All are the same In the diagram, the current in the 3-Ohm resistor is 4 A. The potential difference between points 1 and 2

Explanation / Answer

Q7.

R = 10 Ohm
Q = 1200 C
t = 4 mins = 240 s

I = Q/t = 1200/240 = 5 A
So, Option B

Q8.
Option D
i1 = i0 - i2
since i0 = i1 + i2


Please post 1 question at a time.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote