Two ice skaters. Daniel (mass 60.0 kg) and Rebecca (mass 45.0 kg) are practicing
ID: 1543964 • Letter: T
Question
Two ice skaters. Daniel (mass 60.0 kg) and Rebecca (mass 45.0 kg) are practicing Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0 m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 8.00 m/s at an angle of 55.1 from her initial direction. Both skaters move on the frictionless. horizontal surface of the rink. What is the magnitude of Darners velocity after the collision? What is the direction of Daniel's velocity after the collision? What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?Explanation / Answer
conserving momentum in horizontal direction
initial momentum = final momentum
45x14 = 45x8 x cos55.1 + 60 x Vx
Vx = 7.067 m/sec
conserving momentum in vertical direction
0 = 45x8xsin55.1 + 60 Vy
Vy = 4.92 m/s
a)
speed of daniel
V = sqrt (Vx^2 + Vy^2)
V = 8.611 m/s
b)
theta = arc tan Vy/Vx
theta = 34.8 degree
c)
Final KE - Initil kinetic energy
delta KE = 0.5 (60x7.067x7.067 + 45 x8x8) - 0.5 (45x14x14)
delta ke = -1471.72 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.