Suppose a large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transforme
ID: 1543795 • Letter: S
Question
Suppose a large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transformer once converted this voltage to 340 kV. The secondary coil of this transformer is being replaced so that its output can be 755 kV for more efficient cross-country transmission on upgraded transmission lines. Randomized Variables V_1 = 340 kV V_2 = 755 kV Part (a) If the overall power output is 1000.0 MW and line resistance is 2.00 ohm, what was the power loss, in watts, in the old power lines which left the plant? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. P_loss, I = _______ Part (b) If the overall power output is 1000.0 MW and line resistance is 2.00 ohm, what is the power loss, in watts, in the new power lines which leave the plant? Numeric: A numeric value is expected and not an expression. P_loss, 2 = _________Explanation / Answer
a) let I1 is the current through the lines,
I1 = P1/V1
= 1000*10^6/(340*10^3)
= 2941.18 A
Ploss,1 = I1^2*R
= 2941.18^2*2
= 17.3*10^6 W or 17.3 MW
b) let I2 is the current through the lines,
I2 = P2/V2
= 1000*10^6/(755*10^3)
= 1324.50 A
Ploss,2 = I2^2*R
= 1324.50^2*2
= 3.51*10^6 W or 3.51 MW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.