A block of a mass m = 2.1 kg is pushed up against a vertical wall by a force F.
ID: 1543589 • Letter: A
Question
A block of a mass m = 2.1 kg is pushed up against a vertical wall by a force F. The angle is 40 degrees. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0.5. Find the minimum force F, in N, that would keep the block from sliding. Infinite 41 42 20. 0 A person lets go of a rope. A crate slides down a slope with an angle of inclination of 30 degrees. The coefficient of moving friction between the crate and the slope is 0.2. How fast, in m/s, is the crate going after it moves 2m? 1 13 5.1 3.6. 36 An empty elevator, M = 100kg. has a counter weight mExplanation / Answer
here,
mass , m = 2.1 kg
theta = 40 degree
us = 0.5
the normal force on wall , N = F * cos(theta)
for the block not to slide
m * g = us * N + F * sin(theta)
m * g = us * F * cos(theta) + F * sin(theta)
2.1 * 9.8 = 0.5 * F * cos(40) + F * sin(40)
solving for F
F = 20 N
the net force applied is D) 20 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.