Thermodynamics ( I\'ve already got part A and B, I need help with part C. Please
ID: 1543547 • Letter: T
Question
Thermodynamics ( I've already got part A and B, I need help with part C. Please show me the steps and equations) Thanks a lot
Determine the specific enthalpy of liquid water at 100 celsius and 10 Mpa.
a. by using compressed liquid table
V = 0.0010385 m^3/kg
u = 416.23 kj/kg
h= 426.62 kj/kg
b. by approximating it as a saturated liquid
v = 0.00043 m^3/kg
u = 419.06 kj/kg
h = 419.17 kj/kg
c. Determine the % of error involved in using the approximation rule.
(need help with this part, please make sure ur answer is correct)
Explanation / Answer
Answer:-
Use following equation we can get the enthalphy
h@P,T = h@T+u@T( P+Psat)
Assume P @100 cenciuls = 101.35 Pa
= 419.06+0.00043 ( 10000+101.35)
= 423.40 kJ/Kg
So % error =( (423.40-419.06 ) / 423.40 ) *100
= 0.0102 *100
= 1.02 % (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.