Two 2.4-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured between their cen
ID: 1543484 • Letter: T
Question
Two 2.4-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured between their centers. Bead C has mass 1.0 g and charge 1.9 nC. Bead D has mass 1.5 g and charge -1.0 nC. If the beads are released from rest, what is the speed upsilon_c of C at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the speed upsilon_D of D at the instant the beads collide? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
initial momentum Pi = 0
when they collide
final momentum Pf = mC*vc + mD*vD
from momentum conservation
Pf =Pi
vD = (mC*vC)/mD
vD = (1/1.5)*vC = 0.67*vC
initial potetnial emergy Ui = k*q1*q2/r1
final potential energy Uf = k*q1*q2/r2
initial kinetic energy Ki = 0
final kineitc energy of the beads Kf = (1/2)*mC*vC^2 (1/2)*mD*vD^2
from energy conservation
Ui + ki = Uf + Kf
Uf - Ui = kf - ki
k*qc*qD*(1/r2 - 1/r1) = (1/2)*mC*vC^2 (1/2)*mD*vD^2
r1 = 9 mm = 9*10^-3 m
r2 = 2.4 mm = 2.4*10^-3
-9*10^9*1.9*10^-9*1*10^-9(1/(9*10^-3) - 1/(2.4*10^-3)) = ((1/2)*10^-3*vc^2) + ((1/2)*1.5*10^-3*0.6^2*vc^2)
vc = 0.0823 m/s
======================
vD = 0.055 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.