The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1543372 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 100 kg and length L = 5.50 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.60 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3500 kg is supported by the crane at a distance x = 5.30 m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Find TA, the tension in string A. Find TB, the magnitude of the tension in string B.
Explanation / Answer
The problems can ve solved as follows -
Part One:
Here, sum torques about left end
-TA*d + m1 g L/2 + m2 g x = 0
=> -TA*1.6 + 100*9.8*5.5/2 + 3500*9.8*5.3=0
=> -TA*1.6 + 2695 + 181790 = 0
=> TA = 184485 / 1.6 = 115303.12 N
Part Second:
(b) Again, sum forces in the y
TA - TB - m1 g - m2 g = 0
=> TB = TA - m1g - m2g = 115303.12 - 100*9.8 - 3500*9.8
= 80023.12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.