A metal rod of length 35 cm is placed in a magnetic field of strength 2.8 T. ori
ID: 1543359 • Letter: A
Question
A metal rod of length 35 cm is placed in a magnetic field of strength 2.8 T. oriented perpendicular to the field. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is not moving. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is moving in the direction of its length at a speed of v = 41 cm/s. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is moving at a speed of v = 41 cm/s perpendicular its length and to the magnetic field.Explanation / Answer
given
L = 35 cm = 0.35 m
B = 2.8 T
a) we know, Induced emf = B*v*L*sin(theta) (here theta is the angle between v and L)
= 0 (since when rod is not in motion, v = 0 )
b) emf = B*v*L*sin(theta)
= 0 (since here theta = 0 degrees)
c) emf = B*v*L*sin(90)
= 2.8*0.41*0.35
= 0.40 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.