A2.1 times 10 kg jet airplane shown in (Figure 1) goes from zero to 240 km/h in
ID: 1543005 • Letter: A
Question
A2.1 times 10 kg jet airplane shown in (Figure 1) goes from zero to 240 km/h in 77 in during takeoff from the flight deck of an aircraft carrier. Ignore air resistance. Determine the average acceleration. Express your answer to two significant figures and include the Determine the acceleration time interval. Express your answer to two significant figures and include the Determine the average net forcer acting on the airplane during the takeoff. Express your answer to two figures and include the appropriateExplanation / Answer
Mass m = 2.1 x10 4 kg
Initial velocity u = 0
Final velocity v = 240 km / h = 240 (1000 m) / (3600 s)
= 66.666 m/s
Distance S = 77 m
From the relation v 2 - u 2 = 2aS
66.666 2 - 0 2 = 2a(77)
4444.44 = 2(77) a
From this accleration a = 28.86 m/s 2
= 29m/s 2
(c).Time t = (v - u) / a
= (66.666-0) / 28.86
= 2.3 s
(d).Force F = ma
= 6.1x10 5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.