Experiments on various alien planets, each with its own different g value (accel
ID: 1542864 • Letter: E
Question
Experiments on various alien planets, each with its own different g value (acceleration due to gravity). We assume no air resistance for each example.
a) On a planet #1, you drop a stone from rest, 80 m above the ground, and the stone hits the ground 6.1 seconds later. What is the value of g for planet #1 (answer in m/s2)
b) On planet #2, you launch a projectile straight up from the ground at a speed of 30 m/s. The projectile reaches a maximum height of 293.0 m before falling back to the ground. What is the value of g for planet #2? (answer in m/s2)
c) On planet #3, you fire a projectile horixontally from the edge of a vertical cliff 80m above the ground, with an initial speed of 61.0 m/s. The projectile lands 257.0 m away from the base of the cliff. What is the value of g for planet #3? (answer in m/s2)
d) On planet #4, You fire a projectile from the ground at an initial speed of 40 m/s at an angle of 30 degrees above the horizontal. The projectile lands 410.0 m away from the launch point. what is the value of g for planet #4? (answer in m/s2)
e) On plane #5, a stone dropeed from a height of 200 m above the ground will hit the ground at a speed of 54.0 m/s. What is the value of g for planet #5 (answer in m/s2)
Could you please include the formulas for each. Thank you!
Explanation / Answer
a) initial velocity is Vo = 0 m/sec
height from which it was dropped is h = 80 m
time taken is t = 6.1 sec
Using S = (Vo*t) + (0.5*g*t^2)
80 = (0*t) +(0.5*g*6.1^2)
80 = 0.5*g*6.1^2
g = 4.3 m/s^2
b) given that initial velocity is Vo = 30 m/sec
Maximum height reached is Hmax = 293 m
Hmax = Vo^2/(2*g)
293 = 30^2/(2*g)
g = 1.53 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.