A soft tennis ball is dropped onto a hard floor from a height of 1.60 m and rebo
ID: 1542439 • Letter: A
Question
A soft tennis ball is dropped onto a hard floor from a height of 1.60 m and rebounds to a height of 1.19 m. (Assume that the positive direction is upward.)
(a) Calculate its velocity just before it strikes the floor.
m/s
(b) Calculate its velocity just after it leaves the floor on its way back up.
m/s
(c) Calculate its acceleration during contact with the floor if that contact lasts 3.50 ms.
m/s2
(d) How much did the ball compress during its collision with the floor, assuming the floor is absolutely rigid?
m
Explanation / Answer
a)
Vi = velocity just before hiting the floor
hi = initial height from which the ball was dropped = 1.60 m
using conservation of energy
kinetic energy at bottom = potential energy
(0.5) m Vi2 = m ghi
Vi = sqrt(2g hi) = sqrt(2 x 9.8 x 1.60) = 5.6 m/s
since velocity is in downward direction which is taken as negative , hence
Vi = - 5.6 m/s
b)
Vf = final velocity just after the collision with the floor in up direction
hf = final height gained after collision = 1.19
using conservation of energy
kinetic energy at bottom = potential energy
(0.5) m Vf2 = m ghf
Vf = sqrt(2g hf) = sqrt(2 x 9.8 x 1.19) = 4.83 m/s
c)
t = time of contact = 0.0035 sec
acceleration is given as
a = (Vf - Vi)/t = (4.83 - (-5.6))/0.0035 = 2980 m/s2
d)
consider the motion during collision
Vi = initial velocity = 5.6 m/s
Vf = final velocity = 0 m/s
a = acceleration = - 2980
d = compression of ball
Using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
02 = 5.62 + 2 (-2980) d
d = 0.00526 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.