Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electrical power needed to operate a speaker in your audio system is 24.7 W.

ID: 1542334 • Letter: T

Question

The electrical power needed to operate a speaker in your audio system is 24.7 W. If this speaker has a circular opening with a radius of 0.0823 m and the average sound intensity at the opening is 20.1 W/m^2, determine the ratio of sound output power P_sound to electrical input power P_electrical. Sound is emitted by a point source. You wish to compare the sound intensity and sound intensity level from this source at two different sites. If the distance to the second site is a factor of 8 greater than the distance to the first, determine the following. (a) Determine the multiplicative factor by which the sound intensity decreases as you go from the first to the second site. (Assume the intensities at the first and second sites are I_1 and I_2, respectively.) (b) Determine the additive amount by which the sound level intensity decreases as you go from the first to the second site. (Assume the sound level intensities at the first and second sites are beta_1 and beta_2, respectively.)

Explanation / Answer


Pelectrical = 24.7 W

Intensity = Powe/area

Psound = 20.1*3.14*0.0823^2

Psound/pelectrical = 20.1*3.14*0.0823^2/24.7

= 0.0173


d2 = 8d1

(a) I = powe/ area

I1/I2 = d2^2/d1^2

I1/I2 = 64

(b) Beta = 10 log(I1/Io)

B1 -B2 = 10 log(64)

B1 - B2 = 18.1 dB

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote