As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on the
ID: 1542051 • Letter: A
Question
As a person moves about in a dry environment, electric charge accumulates on the person's body. Once it is at high voltage, either positive or negative, the body can discharge via sparks and shocks. Consider a human body isolated from ground, with the typical capacitance 160 pF. What charge on the body will produce a potential of 14.0 kV? mu C Sensitive electronic devices can be destroyed by electrostatic discharge from a person. A particular device can be destroyed by a discharge releasing an energy of 230 mu J. To what voltage on the body does this situation correspond? kVExplanation / Answer
C = 160 pF
(a) V = 14 kV
Q = VC = 14000*160*10^-12
Q = 2.24*10^-6 C
(b) C = 160 pF, U =230 uJ
U = 0.5*C*V^2
230*10^-6 = 0.5*160*10^-12*V^2
V = 1.7 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.