You purchase 100 shares of XTS for $50.00/sh. and after a year the price rises t
ID: 1541713 • Letter: Y
Question
You purchase 100 shares of XTS for $50.00/sh. and after a year the price rises to $60.000/sh. What will the percentage return on your cash investment if you bought the stock on Margin and the margin requirement was: a) 25% b) 50% c) 75% Disregard time value of money, commissions, dividends and interest expense. Show all calculations. An investor buys shares in a mutual fund for $20.00/sh. At the end of the Year the fund distributed a $0.58 dividend and after the distribution the net asset value (NAV) goes to 24.31. What is the investor's percent return on their investment? Disregard time value of money and any Load charges. Show all calculations.Explanation / Answer
problem 1
cost of 100 share=$5000
selling price=$6000
(a)money invested=0.25*5000=$1250
profit=$1000
percentage return=80 %
(b)
money invested=0.5*5000=2500
profit=$1000
percentage return=40%
(c)
money invested=0.75*5000=3750
profit=$1000
percentage return=26.67 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.