An 800 kHz radio signal is detected at a point 5.8 km distant from a transmitter
ID: 1541114 • Letter: A
Question
An 800 kHz radio signal is detected at a point 5.8 km distant from a transmitter tower. The electric field amplitude of the signal at that point is 890 mV/m. Assume that the signal power is radiated uniformly in all directions and that radio waves incident upon the ground are completely absorbed. The intensity of the radio signal at that point is closest to:An 800 kHz radio signal is detected at a point 5.8 km distant from a transmitter tower. The electric field amplitude of the signal at that point is 890 mV/m. Assume that the signal power is radiated uniformly in all directions and that radio waves incident upon the ground are completely absorbed. The intensity of the radio signal at that point is closest to:
2.1×103 W/m2 1.5×103 W/m2 7.4×104 W/m2 1.1×103 W/m2 5.3×104 W/m2Explanation / Answer
E = c*B
890mW/1000 = 0.890W
0.890 = 3*10^8 * B
B= 2.966*10^-9
I = 0.5 * (c/u0) * B^2
= 0.5 * (3*10^8/1.23*10^-6) * (2.966*10^-9)^2
= 1.1 * 10^-3 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.