Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a roller coaster car with a mass of 500kg is given a velocity of 4m/s at a heigh

ID: 1540964 • Letter: A

Question

a roller coaster car with a mass of 500kg is given a velocity of 4m/s at a height of 30m above the ground. a. what is the initial kinetic energy of the roller coaster car? b. what is the initial potential energy of the roller coaster car c what are the kinectic and potential energies of the roller coaster when it reaches the ground if 60,000J of energy is lost to friction when it reaches the ground?

She The following is a selected isting ofAccounts Balances from The smith Company, Inc, a merchandising company at 1231/16 The Smith Company, Inc Selected Account Balaneea 12/31/16 Inveatnent in UB Treaa. Bills dae 02/2B/17 Due 06/2011 Notes Receivable Allow for Doubtful Prepaid Insuranee Prepaid Insurance due 06/30/18 out taading Retained rarni 01/01/2016 supplie 3 sao nquipment epreciatt Goodwill arising frora acqu Investnent sn sinking rund to Ret The Term Not 2,000 area) t Nortpage Payable

Explanation / Answer

a).

Kinetic energy = mv^2/2

KE= 500*4^2/2

KE= 4000 Joules

b).

Potential energy, PE= mgh

PE=500*9.8*30

PE= 1,47,000 Joules

c).

from v^2-u^2=2as

v^2=2*9.8*30+4^2

v = 24.6 m/sis velocity near the ground

Therefore, KE near ground is mv^2/2

=500*24.6^2/2= 1,51,290 Joules

but 60,000 Joules lost due to friction.

So, the KE =1,51,290 - 60,000

KE= 91,290 Joules

PE = mgh=mg(0) since h =0 m at ground

PE = 0 Jolues

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote