Second time asking this question please only answer if you are certain A helicop
ID: 1540883 • Letter: S
Question
Second time asking this question please only answer if you are certain
A helicopter lifts a 70.0 kg astronaut 29.0 m vertically from the ocean by means of a cable. The acceleration of the astronaut is upward and has a magnitude of g/10.
(a) Does the mechanical energy of the astronaut-Earth system increase, decrease, or remain the same as the astronaut is lifted?
Increase Decrease X Remain the same ***incorrect
(b) How much work is done on the astronaut by the force from the helicopter?
21883.45 J
(c) What is the change in potential energy of the astronaut-Earth system?
19894 J
(d) What is the kinetic energy of the astronaut just before she reaches the helicopter?
-2103 J
(e) What is the speed of the astronaut just before she reaches the helicopter?
7.75 m/s***incorrect
Explanation / Answer
a] increases,
because both the KE and PE increases.
b] Work = Fs = Mg*11/10 *h = 70*9.8*1.1*29 = 21883.4 J
C] PE = mgh = 70*9.8*29 = 19894 J
e] v = sqrt(2as) = sqrt(2*0.1*9.8*29) = 7.539 m/s
d] KE = 0.5mv^2 = 0.5*70*7.539^2 = 1989 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.