A Mars-lander enters the Martian atmosphere much faster than the terminal speed
ID: 1540328 • Letter: A
Question
A Mars-lander enters the Martian atmosphere much faster than the terminal speed and is designed to land safely if it can slow to constant vertical speed of 2 m/s after deploying a parachute with an area of 1000 m2 . Its drag coefficient is 186. The surface gravity on Mars is 3.71 m s2 , and the density of the atmosphere near the surface is 0.01 kg m3 .
a. What is the maximum mass of the Mars lander to ensure it can land safely?
b. The mission designers consider a smaller lander with a mass of 480 kg. What is the required size of the parachute now?
c. To test the lander on Earth, where g = 9.8 m/s2 and the atmospheric density is 1.0 kg m3 , how big should the parachute be for the terminal speed to be 2 m/s, if the mass of the lander is 480 kg.
Explanation / Answer
part a:
let maximum mass be m kg
to safely land, drag force should balance the weight of the lander.
then 0.5*density*speed^2*drag coefficient*surface area=mass*acceleration due to gravity
==>0.5*0.01*2^2*186*1000=m*3.71
==>m=0.5*0.01*2^2*186*1000/3.71=1002.7 kg
hence required mass of the lander is 1002.7 kg
part b:
area of the parachute=2*mass*acceleration due to gravity/(density*speed^2*drag coefficient)
=2*480*3.71/(0.01*2^2*186)=478.71 m^2
part c:
area=2*mass*acceleration due to gravity/(density*speed^2*drag coefficient)
=2*480*9.8/(1*2^2*186)
=12.645 m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.