A small metal sphere, carrying a net charge of q 1 = -2.90 C , is held in a stat
ID: 1539918 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.90 C , is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -8.00 C and mass 1.80 g , is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s (Figure 1) . Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity.
Part A
What is the speed of q2 when the spheres are 0.410 m apart?
v= m/s?
Part B
How close does q2 get to q1?
r = m?
22.0 m/s q2 K 0.800 m q1Explanation / Answer
q1 = -2.90 uC
q2 = -8 uC
m2 = 1.80 g
ri= initial distance between them = 0.800 m
Vi = initial speed = 22 m/s
A) Vf= fnal speed of q2 = ?
rf = final distance = 0.410 m
initial total energy,Ei = Ki + Ui
Ei = ( 1/2)*m2*Vi2 + ( k*q1*q2 / ri)
Ei = (1/2)*1.80*10-3*222 + ( 9*109 *-2.90*10-6*-8*10-6 / 0.800)
Ei = 0.6966 J
final energy,Ef = ( 1/2)*m2*Vf2 + ( k*q1*q2 / rf)
Ef = (1/2)*1.80*10-3*Vf2 + ( 9*109 *-2.90*10-6*-8*10-6 / 0.410)
Ef = 9*10-4 Vf2 + 0.5092
from conservation of energy , Ei = Ef
0.6966 = 9*10-4 Vf2 + 0.5092
Vf= 14.42 m/s
------------------------------------
B) let d be the distance of closet approach.At this point q2 will be momentarily stop.So from energy conservation:
( 1/2)*m2*Vi2 + ( k*q1*q2 / ri) = k*q1*q2 / d
(1/2)*1.80*10-3*222 + ( 9*109 *-2.90*10-6*-8*10-6 / 0.800) = 9*109 *-2.90*10-6*-8*10-6 / d
0.6966 = 0.2088 /d
d= 0.299 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.