Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4 kg block is sliding down a vertical wall while being pushed by an external for

ID: 1539537 • Letter: 4

Question


4 kg block is sliding down a vertical wall while being pushed by an external force as shown in the figure. What coefficient of kinetic friction would be required for the block to move down the wall at constant speed if the magnitude of the external force is 100 N? 4 kg block is sliding down a vertical wall while being pushed by an external force in the figure. What magnitude of the external force (in N) would be required for the block to move down the wall at constant speed if the coefficient of kinetic friction between the wall and the block is mu_k = 0.2?

Explanation / Answer

a.

the normal force is,

N = F

coefficient of kinetic friction:

uN = mg

u = mg/N = 4*9.8 / 100 = 0.392

------------------------------------------------------------------------

The force is,

F = mg/u = 4*9.8 / 0.2 = 196 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote