Active Figure 15.16 Electric Field Lines Instructions: Use the active figure bel
ID: 1539501 • Letter: A
Question
Active Figure 15.16 Electric Field Lines Instructions: Use the active figure below to complete the following sections. Explore Two small charged metal spheres are placed a distance of 0.08 m apart along the x axis at xo 0.04 m and at xo- 0.04 m. Charge is Charge of transferred from one left particle sphere to the other, giving the first sphere a charge of 3.9 x 10 C. If there are 100 field lines per cm2 at the origin, what should be the density and direction of field lines at the location y 3.00 cm along the y axis? Charge of right particleExplanation / Answer
E(y = 0.03) = 2 k x0 Q/ [(x0)^2 + 0.03^2]^(3/2)
E(y = 0) = 2 k x0 Q/ x0^3
E(0.003)/E(0) = x0^3/[(x0)^2 + 0.03^2]^(3/2)
E(0.003)/E(0) = 0.04^3/[0.04^2 + 0.03^2]^(3/2) = 0.512
E(0.003)/E(0) = 0.512
The density will be:
D = 100 x E(0.003)/E(0)
D = 100 x 0.512 = 51.2 cm^2
D = 51.2 cm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.