Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For a block of mass m =1.0 kg to slide without friction up the rise of height h

ID: 1539464 • Letter: F

Question

For a block of mass m =1.0 kg to slide without friction up the rise of height h = 1.0 m as shown, it's initial velocity v must be(approximately): 8.8 m/s 4 4 m/s 2.2 m/s 0.0 m/s. cannot be determined without additional info. Two bodies, A and B. have equal kinetic energies. The mass of A is nine times that of B. The ratio of the momentum of A to that of B is: 1:9 1:3 1:1 3:1 9:1 Two objects, P and Q have the same momentum. Q can have more kinetic energy than P if it: weighs more than P is moving faster than P weighs the same as P is moving slower than P is noting at the same speed as P

Explanation / Answer

(8).mass m = 1kg

height h = 1m

kinetic energy at bottom = Potential energy at top

(1/2)mv 2 = mgh

v 2 = 2gh

= 2x9.8x1

= 19.6

v = 4.4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote