Two straight parallel wires are separated by 6.6 cm . There is a 2.0-A current f
ID: 1539446 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires are separated by 6.6 cm . There is a 2.0-A current flowing in the first wire.
Part A
If the magnetic field strength is found to be zero between the two wires at a distance of 2.2 cm from the first wire, what is the magnitude of the current in the second wire?
Express your answer using two significant figures and include the appropriate units.
A
Part B
What is the direction of the current in the second wire?
a.) direction opposite to the current in the first wire
I =A
Explanation / Answer
Given I1 = 2 A
distance from first wire r1 = 2.2 cm = 0.022 m
the magnetic field due to a current carrying wire is
B1 = muenot * I1 / (2pi*r1)
B1 = 4pi * 10^-7 * 2 / (2pi * 0.022)
B1 = 1.81 * 10^-5 T
let the magnetic fiel field due to the other wire at this point is B2
B2 = muenot * I2 / (2pi*r2)
B2 = 4pi * 10^-7 * I2 / (2pi * 0.044)
the net field at this point is zero so
B2 - B1 = 0
B2 = B1
4pi * 10^-7 * I2 / (2pi * 0.044) = 1.81 * 10^-5
I2 = 3.98 A
part B)
b) same direction as the other current
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.