Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What force in N will a 330 kg mass exert on a bathroom scale 2930 km below sea l

ID: 1539422 • Letter: W

Question

What force in N will a 330 kg mass exert on a bathroom scale 2930 km below sea level? Assume the earth radius and mass are 6380 km and 5.98 E24 kg, respectively. Determine the height above the surface of a fictitious 'earth-like' planet for a geosynchronous satellite if the planet has a radius of 8.5E6m, mass 7.1E23 kg and where one 'day' is T = 25 earth hours. Determine the synchronous elevation above the planet surface in km. The fictitious planet Aquarius has an average distance from its sun of 790 million km and period of 18.5 earth years while its neighboring Juno has a period of 81.4 earth years. Determine Juno's average distance from the sun in millions of km.

Explanation / Answer

(4) mass m = 330 kg

depth d = 2930 km

Earth radius R = 6380 km

Mass of earth M = 5.98 x10 24 kg

Accleration due to gravity at a depth d is

g ' = g [1-(d/R)]

= 9.8 [ 1- (2930/6380)]

= 5.299 m/s 2

Required force F = mg ' = 330*5.299

= 1748.8 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote