Secure l https://session masteringpl 76241003 Physics 105 Spring 2017 LeClair si
ID: 1539215 • Letter: S
Question
Secure l https://session masteringpl 76241003 Physics 105 Spring 2017 LeClair signed in as Dylan Stone H HW6. Ch Problem 9.76 previous 15 of 10 l next Problem 9.76 Part A A 11-kg dog jumps up in the air to catch a ball. The If the maximum force the dog can exert on the ground in pushing off is 2.1 times the gravitational force dog's center of mass is normally 0.20 m above the Earth exerts on him, how high can he jump? ground, and he is 0.50 m long. The lowest he can get his center of mass is 0.10 m above the ground, Express your answer with the appropriate units. and the highest he can get it before he can no longer push against the ground is 0.30 m Value Units haas Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
In Here ,
mass of dog , m = 11 Kg
h = 0.20 m
L = 0.50 m
h1 = 0.10 m
h2 = 0.30 m
maximum force , f = 2.1 * m * g
let the velocity of centre of mass when it is lifted off the ground is v
Using work energy theorum
(2.1 - 1) * 11 * 9.8 * (0.3 - 0.1) = 0.5 * 11* v^2
v = 2.07 m/s
height of centre of mass in jump = 0.3 + 2.07^2/(2 * 9.8)
height of centre of mass in jump = 0.518 m
the height of centre of mass in jump is 0.518 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.