Ball A has a mass of 3 kg and is moving with a velocity (v_a)_1 = 7 m/s when it
ID: 1539135 • Letter: B
Question
Ball A has a mass of 3 kg and is moving with a velocity (v_a)_1 = 7 m/s when it makes a direct collision with ball B, which has a mass of 2 5 kg and is moving with a velocity of (v_B)_1 = 5 m/s Suppose that e = 0 8 Neglect the size of the balls (Figure 1) Part A Determine the velocity of A just after the collision measured to the right Express your answer to three significant figures and include the the velocity is directed to the right and negative value if the velocity (v_A)_2 = _______ Part B Determine the velocity of B just after the collision measured to the right. Express your answer to three significant figures and include the the velocity is directed to the right and negative value if the velocity is (v_B)_2 = _______Explanation / Answer
ma = 3 kg
Vai = velocity before collision for ball A = 7 m/s
Vaf = velocity after collision for ball A
mb = 2.5 kg
Vbi = velocity before collision for ball B = - 5 m/s
Vbf = velocity after collision for ball B
using conservation of momentum
ma Vai + mb Vbi = ma Vaf + mb Vbf
3 x 7 + 2.5 (-5) = 3 Vaf + 2.5 Vbf
3 Vaf + 2.5 Vbf = 8.5
Vbf = (8.5 - 3 Vaf )/2.5 eq-1
using the formula
e = (Vbf - Vaf)/(Vai - Vbi)
0.8 (7 - (-5)) = Vbf - Vaf
using eq-1
9.6 = ((8.5 - 3 Vaf )/2.5) - Vaf
Vaf = - 2.82 m/s
using eq-1
Vbf = (8.5 - 3 (-2.82) )/2.5 = 6.8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.