A car starting from rest at a stoplight accelerates to 70.0 mph in 6.5 s. Once t
ID: 1539110 • Letter: A
Question
A car starting from rest at a stoplight accelerates to 70.0 mph in 6.5 s. Once the car reaches that speed, it is maintained for 15s until it reaches point x_2. What is the acceleration a_1 of the car in m/s^2? What is the distance x_1 covered by the car while accelerating up to 70.0 mph? What is distance between x_1 and x_2? A police officer is halfway between x_1 and x_2 and observes the car speeding past at that same point. The police officer immediately begins pursuit starting from rest and catches up to the car by point x_2. What is the acceleration a_cop of the police officer?Explanation / Answer
A)
initial velocity, u= 0 m/s2
Velocity of car when it reaches point x1, v = 70 mph
Converting mph to m/s2 v = 70 * 1.6 * 1000/ 3600 = 31.12 m/s2
Applying kinematics formula that is :: v= u + a * t
a= (v-u) / t
a= 31.12 / 6.5
a= 4.7863 m/s2
B)
s= u *t + 1/2 * (a*t2)
u = 0 m/s2
t= 6.5 s
s= 0 + 1/2 * (4.7863 * 6.52)
s= 101.111 m
C)
Since the speed is constant after point x1. So, distance = speed * time
distance covered = 31.12 * 15 = 466.8 m
D) Police officer starts from halfway between x1 and x2.
distance covered :: 233.4 m
time taken by police officer to catch the car is half the time taken by car to reach x2 from x1.
time =7.5 s
s= u* t + 1/2 *(a*t2)
s= 0 + 1/2 * (a * 7.5*7.5)
acop=8.29 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.