The boat in Figure below is heading due north as it crosses a wide river with a
ID: 1538984 • Letter: T
Question
The boat in Figure below is heading due north as it crosses a wide river with a velocity of 10.0 m/s relative to the water. The river has a uniform velocity of 2.50 m/s due east. (a) Determine the far respect to an observer on the riverbank.(b) the river is 200 m wide, how downstream has boat moved by the time it reaches the north shore? A fireman unknown distance away from a burning building directs a steam of water from a ground-level fire hose at an angle of 35 degree above the horizontal. If the speed of water steam as it leaves the hose is 40 m/s, and the stream of water strike the building at the height of 20.0 meter, what is unknown distance the fireman away from the building?Explanation / Answer
(a)
velocity of boat relative to observer on ground Vbg = Vbw + VwG
Vbg = 10j + 2.5 i
magnitude = sqrt(10^2+2.5^2) = 10.3 m/s <<<----answer
------------
(b)
from the figure
vwG/VbW = x/200
x = (2.5/10)*200 = 50 m <<<<<----answer
================
PROJECTILE
1)
along horizantal
initial velocity vox = vo*costheta
ax = 0
from equaiton of motion
x = vox*T+ 0.5*ax*T^2
x = vo*costheta*T
T = x/(vo*costheta)......(1)
along vertical
voy = vo*sintheta
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
from equation of motion
y = voy*T + 0.5*ay*T^2
y = (vo*sintheta*x)/(vo*costhetra) - (0.5*g*x^2)/(vo^2*(costheta)^2)
y = x*tantheta - ((0.5*g*x^2)/(vo^2*(costheta)^2))
20 = (x*tan35) - (0.5*9.8*x^2/(40^2*(cos35)^2))
x = 115.4 m <<<<<----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.