A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1538039 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 31.8% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? E = An average American household consumes 1.10 times 10^4 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? Number of houses = 3.06 times 10^-0 253 0.00395 100Explanation / Answer
E = P*t
E = 1 x 10^6 * 0.318 * 365 * 24 * 3600s = 1 x 10^13 J
1J = 2.78 x 10^-7 kwh
E = 2.78 x 10^6 Kwh
part b)
1 house use 1.1 x 10^4 kwh
no if house = E/1.1*10^4
no of house = 253
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.