The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two par
ID: 1537664 • Letter: T
Question
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.6 cm apart with a 30KV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential What is the electric field strength between the plates? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. With what speed does an electron exit the electron gun it its entry speed is close to zero? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units,Explanation / Answer
here,
distance between the plates , d = 0.016 m
potential difference , V = 30 KV = 30000 V
a)
the electric feild strength between the plates , E = V/d
E = 3 * 10^4 /0.016 V/m
E = 1.88 * 10^6 V/m
b)
let the final speed of electron be v
work done by potential = kinetic energy gained
q * V = 0.5 * m * v^2
1.6 * 10^-19 * 3 * 10^4 = 0.5 * 9.1 * 10^-31 * v^2
solving for v
v = 1.03 * 10^8 m/s
the speed gained is 1.03 * 10^8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.